Przyjazne forum dyskusyjne. Dołącz do nas. Na Każdy Temat. 

  • Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2.

  • Wiadomości ze świata.
Wiadomości ze świata.
 #911  by Nika
 Sun Mar 01, 2020 4:26 am
Image

Koronawirus dociera do kolejnych krajów na świecie. Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawiła się w grudniu i bardzo szybko rozprzestrzenia się po wszystkich kontynentach. Do soboty potwierdzono śmierć 2933 osób. Zarażonych koronawirusem jest już ponad 85 tys. osób na całym świecie.

W błyskawicznym tempie rozprzestrzenia się w Europie. Najgorzej jest we Włoszech. Z powodu koronawirusa zmarło tam kolejnych ośmiu pacjentów. W sumie od początku epidemii to już 29 ofiar śmiertelnych. Liczba zakażonych osób przekroczyła już 1000. Rząd włoski wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych.

Zdecydowano, że szkoły w Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Emilii-Romanii będą zamknięte także przez cały przyszły tydzień.

Koronawirus w Polsce? GIS ostrzega
Koronawirus nie dotarł na szczęście jeszcze do Polski, choć przypuszcza się, że jest to tylko kwestia czasu. Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Jednocześnie GIS przypomina, że jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
 #913  by KRS
 Mon Mar 02, 2020 12:20 am
W Czechach zanotowano pierwsze trzy przypadki infekcji koronawirusem SARS-Cov-2 - poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Vojtěc.
- W Czechach mamy pierwsze trzy przypadki COVID-19, które zostały potwierdzone przez krajowe laboratorium. Jak dotąd są to podejrzane przypadki, w celu potwierdzenia wysyłamy próbki do laboratorium w Berlinie, ale najprawdopodobniej istnieją trzy pozytywne przypadki - powiedział Vojtěch.