Przyjazne forum dyskusyjne. Dołącz do nas. Na Każdy Temat. 

  • [NASA] Misja do Plutona - New Horizons.

  • Wiadomości, informacje i dyskusje zwiazane z nauką i technologią.
Wiadomości, informacje i dyskusje zwiazane z nauką i technologią.
 #164  autor: Derek
 pn lis 07, 2016 12:23 am
Obrazek
...
Pluton jest planetą karłowatą, ale uznawany był przez wiele lat za zwykłą planetę. Przez wiele lat nie odwiedziła go żadna ziemska sonda i byliśmy zdani jedynie na obserwacje teleskopowe, w których planeta widniała ledwie jako mała jasna plamka.
Pluton oddala się teraz coraz bardziej od Słońca ponieważ jego orbita jest silnie spłaszczoną elipsą. Podczas jednego obiegu wokół Słońca, który trwa ponad 248 lat, planeta zbliża się do niego na odległość 4,5 mld km, po czym oddala na 7,5 mld km. Właśnie niedawno, w 1989 roku, minął czas największego zbliżenia. Od tej pory planeta oddala się od Słońca. Jednak ostatnie obserwacje wskazują, że temperatura Plutona wzrosła o dwa stopnie w ciągu ostatnich 14 lat. Według badaczy część zamrożonych na kamień gazów stajała i wyparowała do atmosfery, dzięki czemu jej ciśnienie wzrosło aż trzykrotnie (choć nadal jest sto tysięcy razy mniejsze niż na powierzchni Ziemi).
Przyczyna tego ocieplenia jest nieznana. Niektóre obserwacje wskazują na to, że powierzchnia planety pociemniała w ostatnich latach. Może dlatego odbija teraz mniejszą ilość promieni słonecznych i pochłania więcej ciepła. Inna hipoteza mówi, że czapa polarna na północnym biegunie Plutona ma trochę inny skład niż na południu planety. Teraz, kiedy na północnej półkuli zaczyna się wiosna, łatwiej paruje, zagęszczając atmosferę.
Znamy obecnie pięć księżycy Plutona. W 1978 roku odkryto stosunkowo duży księżyc Plutona nazwany Charon, który ma około 1200 km średnicy (ponad połowa średnicy samego Plutona). Zdjęcia z maja 2005 roku ujawniły dodatkowe dwa obiekty w okolicy Plutona, a dalsze obserwacje pozwoliły potwierdzić, że to rzeczywiście satelity. Ciała uzyskały tymczasowe oznaczenia S/2005 P1 i S/2005 P2, a później oficjalne nazwy: Nix i Hydra. Nowo odkryte księżyce są znacznie mniejsze od Charona i ich średnice wynoszą odpowiednio około 50 km i 65 km. Okrążają one Plutona w tej samej płaszczyźnie co Charon ale od dwóch do trzech razy dalej niż Charon. Analiza własności orbit trzech księżyców Plutona pokazuje, że powstały one najprawdopodobniej w wyniku jednej kosmicznej kolizji. W 2011 roku teleskop Hubble'a wykrył nowy księżyc nazwany Kerberos (tuż po odkryciu nosił tymczasową nazwę P4), którego nieregularne rozmiary wynoszą 12km w najszerszym miejscu i 7,5km w najwęższym. W 2012 odkryto następny obiekt prawdopodobnie o nieregularnym kształcie o średnicy 10 na 5,3 km, nazwany Styx (tymczasowa nazwa P5). Pluton może mieć jeszcze inne mniejsze księżyce.
Aby dokładniej poznać układ Pluton - Charon i pas Kuipera zbudowano sondę New Horizons.
...
Wystartowała ona w styczniu 2006 roku. Najpierw skierowała się ku Jowiszowi. Soda okrążyła Jowisza i pole grawitacyjne tej olbrzymiej planety działając na zasadzie procy, przyspieszyło go w kierunku Plutona (jest to

Pluton i jego pięć znanych księżycy
wspomaganie grawitacyjne lub inaczej asysta grawitacyjna). Podczas wykonywania tego manewru sonda została przyspieszona do maksymalnej prędkości podczas misji wynoszącej 22,85 km/s, względem Słońca. Masa sondy wynosi zaledwie 416kg. Całkowity koszt misji wynosi około 700 mln dolarów.
New Horizons ma zasilanie jądrowe i posiada zestaw siedmiu instrumentów badawczych. Wchodzą w to kamery, spektroskopy i mierniki cząstek. Instrumenty te sfotografowały obraz planety i księżyców (tworząc także obraz trójwymiarowy), zbadały ich skład chemiczny, zmierzyły skład i ilość cząsteczek uciekających z atmosfery Plutona. Zestaw badawczy zawiera trzy urządzenia optyczne, dwa plazmowe, czujnik pyłu i radiowy odbiornik/radiometr:
Alice - spektrometr ultrafioletowy, który zbada skład atmosfery i strukturę Plutona.
Ralph - widzialno-podczerwona kamera, która wykona barwne mapy Plutona Charona w wysokiej rozdzielczości, oraz mapy składu powierzchni tych ciał.
LORRI - (czyli Long Range Reconnaissance Imager), optyczny teleskop dużej rozdzielczości, sfotografuje powierzchnię Plutona z dokładnością około 45 metrów, rozpocznie pracę 200 dni przed okresem najbliższego zbliżenia do planety.
SWAP - (czyli Solar Wind Around Pluto), zmierzy naładowane cząstki wiatru słonecznego w pobliżu Plutona, aby określić, czy posiada on magnetosferę.
PEPSSI - (Pluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation), instrument do wykrywania cząsteczek atmosfery Plutona.
SDC - (Studen Dust Counter), policzy i zmierzy masy drobin pyłu na całej trajektorii statku, w ten sposób zbadana zostanie przestrzeń międzyplanetarna Układu Słonecznego, czego dotąd nigdy nie robiono.
REX - (Radio Science EXperiment), urządzenie zintegrowane z systemem radiotelekomunikacyjnym statku, zbada atmosferę Plutona, właściwości termiczne powierzchni, oraz zmierzy masy Plutona, Charona i ewentualnych obiektów Pasa Kuipera w rozszerzeniu misji.
Przez większość długotrwałego lotu od Jowisza do Plutona elektroniczne przyrządy sondy New Horizons były pozostawione w stanie uśpienia. Zmniejszyło to ryzyko awarii sprzętu i zdecydowanie obniży koszty operacji.
14 lipca 2015 nastąpił długo oczekiwany przelot koło Plutona w odległości około 12 500 km od jego powierzchni oraz koło Charona w odległości około 27 000 km. Do Ziemi już dotarły bardzo dobrej jakości zdjęcia Plutona i Charona. Przekazanie wszystkich danych może potrwać około 16 miesięcy.
Załączniki
48570511.cached.jpg
48570511.cached.jpg (81.2 KiB) Przejrzano 2374 razy
pluto-ice-volcano-possible.jpg
pluto-ice-volcano-possible.jpg (219.76 KiB) Przejrzano 2375 razy