Przyjazne forum dyskusyjne. Dołącz do nas. Na Każdy Temat. 

  • Ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich. Co stanie się ze szczątkami pary prezydenckiej?

  • Wiadomości z Polski.
Wiadomości z Polski.
 #181  autor: Nika
 
Obrazek
...
• Ekshumacja ciał pary prezydenckiej rozpocznie się w poniedziałek ok. godz. 22.00
• Po otwarciu sarkofagu, trumny ze szczątkami zostaną przetransportowane do zakładu patomorfologii na Uniwersytecie Jagiellońskim
• Przy ekshumacji będzie pracować 14 biegłych ekspertów z Polski i zagranicy
• Biegli przeprowadzą m.in. badania DNA, radiologicznego zobrazowania przestrzennego ciał i pobiorą szereg próbek
• Ekspert: to wszystkie podstawowe i możliwe badania
• Ciała pary prezydenckiej zostaną ponownie złożone w sarkofagu 18 listopada


Ekshumacja ciał pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich rozpocznie się w poniedziałek około godz. 22.00. Już o godz. 18.00 Wzgórze Wawelskie zostanie dla zwiedzających zamknięte. Przy procesie otwarcia sarkofagu obecni będą trzej prokuratorzy, biegły ekspert i najbliżsi członkowie rodziny pary prezydenckiej. Jak zapowiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową proboszcz Katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki, przewidziana jest asysta kościelna, która poprowadzi modlitwę. Z informacji, które zdobyło Radio ZET, wynika także, że decyzją prokuratury, podczas ekshumacji będą obecni również przedstawiciele Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego, powołanej przez szefa MON Antoniego Macierewicza.

Po godz. 22.00 kamieniarze odsuną jedną ze ścian grobowca, by wydobyć trumny z ciałami pary prezydenckiej. Te z kolei natychmiast zostaną przetransportowane do zakładu patomorfologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie powołani biegli eksperci przeprowadzą pierwsze badania.

Sekcją zwłok Lecha i Marii Kaczyńskich będzie zajmować się czternastu biegłych. Sześcioro z nich to eksperci międzynarodowi: prof. Silke Grabherr z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie i Genewie, a także prof. Duarte Nuno Vieira (Uniwersytet Coimbra w Portulagii), prof. Guy Rutty (Uniwersytet w Leicester - Wielka Brytania), prof. Peter Leth (Uniwersytet w Odensee - Dania), dr Tony Fracasso (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie i Genewie w Szwajcarii), dr Fabrice Dedouit (jw.). Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy i Lublina.

Zostaną przeprowadzone "wszystkie podstawowe badania"

Jak zapewnia Wirtualną Polskę rzeczniczka Prokuratury Krajowej, zespół śledczy włożył wiele pracy w kompletowanie zespołów fachowców. - Będą to eksperci nie tylko znani w Polsce, ale przede wszystkim międzynarodowi - zaznacza Ewa Bialik. Biegli zaczną pracę od radiologicznego zobrazowania przestrzennego ciał. Badanie będzie polegało na wykonaniu serii zdjęć radiologicznych pod różnym kątem, które pozwolą na zobrazowanie budowy danego ciała. Ponadto eksperci przeprowadzą sekcję zwłok oraz pobiorą szereg próbek do badań histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych, które trafią między innymi do laboratoriów za granicą.
Załączniki
ekshumacja_infografika_(2).jpg
ekshumacja_infografika_(2).jpg (195.71 KiB) Przejrzano 3379 razy
 #334  autor: Piotr
 
Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach ekshumowano w środę rano kolejną osobę, która zginęła w katastrofie Tu-154M. Według nieoficjalnych informacji chodzi o grób Mariusza Handzlika.
To 11 ofiara katastrofy smoleńskiej ekshumowana w tym roku. Przeprowadzone dotąd ekshumacje potwierdziły, że w przypadku jednej osoby doszło do zamiany ciała. Według nieoficjalnych informacji chodzi o b. prezesa PKOl Piotra Nurowskiego. W jego grobie - czego oficjalnie nie potwierdzono - miał zostać pochowany Mariusz Handzlik, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.


Początkowo Prokuratura Krajowa planowała, że do końca 2016 r. ekshumowanych zostanie 10 osób. O ekshumacji 11 zdecydowano po tym, jak w grobie jednej z ofiar katastrofy – nieoficjalnie Nurowskiego - znaleziono ciało Handzlika.

Karawan w asyście wozów na sygnale wyjechał w środę po godz. 7 z terenu cmentarza.